Mekanik Test Laboratuvarı

INSTRON SATEC™ DX UNIVERSAL TEST CİHAZI


Çekme, Basma ve Eğme test cihazı deney istek formunu indirmek için tıklayınız.

Fiyatlandırma:

MEKANİK TEST HİZMET BEDELLERİ

Çekme Testi

60 TL / Numune

Basma Testi

60 TL / Numune

Eğme Testi

60 TL / Numune

 

 

 

 

·         Çekme deneyi malzemelerin mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla kullanılan en yaygın test yöntemidir. Çekme deneyinde bir malzemenin statik ve yavaş uygulanan bir yüke karşı dayanımı ölçülür.  Uygun bir çekme test örneği (Şekil (1)) universal test makinasına yerleştirilir ve örneğe kuvvet (yük) uygulanır. Çekme deneyinde malzemedeki uzama miktarı ve uygulanan kuvvet (yük) ölçülür ve bu ölçülen uzama ve yük değerleri kullanılarak yük-uzama ya da gerilim-gerinim eğrisi (Şekil (2))  elde edilir. Çekme deneyi ile malzemelerin sünekliği, mukavemeti, ve rijitliği belirlenebilir. Çekme deneyi yapılan numunenin mekanik özelliklerinı sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarabilmesi için alındığı malzemeyi tam olarak temsil etmesi gerekir.

Teknik Özellikleri

 

Marka, model

Instron, 600DX

Kapasite sınırları

1-600 KN

Max. Test hızı

76 mm/dak.

Yapılan testler

Çekme, basma, 3 nokta eğme

 

 

 

 Şekil (1). Daire kesitli standart çekme testi numunesi

 

dnumune çapını, dbaş kısmının çapını (1,2d0), Linceltilmiş kısmın uzunluğunu (L0+d0), Lölçü uzunluğunu (5d0), h baş kısmının uzunluğunu ve Lnumunenin toplam uzunluğunu göstermektedir.

Laboratuvarımızda bulunan cihazda kabul edilebilir ölçü aralıkları daire kesitli numuneler için çap 10-35mm iken toplam boy 265-900mm dir. Lama-sac numuneler için kalınlık 0-30mm iken toplam boy 450-900mm dir.

Cihaz daha çok daire kesitli nervürlü çelik ve dikdörtgen kesitli sac-lama için kullanılsa da ahşap, kompozit, boru, bağlantı elemanları, tel çubuk gibi malzemelerin de testini yapmak için uygundur. Şekil (2). Örnek Yük-Uzama Eğrisi ve Mekanik Özellikler

Üniversal test cihazında çekme deneyi dışında, basma ve eğme testlerini de yapmak mümkündür.                                                            

Laboratuvarımızda TS EN ISO 6892-1 standartlarına göre oda sıcaklığında test yapılmaktadır.


INSTRON ENDÜSTRİYEL SERİ 1000RD MODEL BETON PRESİ