image/svg+xml
image/svg+xml

İnce Film Laboratuvarı

LAURELL WS650 SPIN (DÖNDÜREREK) KAPLAMA CİHAZI

   

Kaplama cihazları deney istek formunu indirmek için tıklayınız.


  • Spin Kaplama ya da Döndürerek Kaplama (Spin Coater) düz tabakalara ya da substratlara ince film uygulamak için kullanılan bir prosedürdür. Genelde az miktarda bir kaplama malzemesi substratın merkezine uygulanır. Daha sonra kaplama malzemesini santrifüj gücü ile dağıtmak için substrat yüksek hızda çevrilir.
  • Laurell WS-650-23B model spin coater (döner kaplama) cihazı ile 100-12.000 rpm hız aralığında homojen ince film kaplamalar yapabilir. Dijital process controller ile çalışan sistemler için, 150 mm, 200 mm ve 300 mm wafer ve kare büyüklüğündeki örnekleri kaplayabilecek seçenekler mevcuttur.

 Teknik Özellikler

·   100-12000 rpm Dönüş hızı

·   150,200,300 mm wafer ve kare örneklerle çalışılabilme

·   Otomatik dispenser

· Kaplama, aşındırma, geliştirme, boyama gibi uygulamalar

·   Güçlü vakum özelliği

      

DİP (DALDIRARAK) KAPLAMA CİHAZI

   

Kaplama cihazları deney istek formunu indirmek için tıklayınız.

  • Dip kaplama ya da Daldırmalı Kaplama işlemlerinde, substrat sıvı bir kaplama solüsyonu içerisine daldırılır ve daha sonra belirli hızda solüsyondan geri çekilir. Kaplama kalınlığı genellikle geri çekme hızı arttıkça artar. Kaplama kalınlığını etkileyen faktörler başlıca akışkan viskozitesi, akışkan yoğunluğu ve yüzey gerilimidir. Spin kaplama yönteminin popüler bir alternatifi olan dip kaplama yöntemi düz ya da silindirik yüzeylerde ince film oluşturmak için ve araştırma amaçlı olarak sol-gel prekürsörlerden ince film üretmek için yoğun olarak kullanılır. 

 

  • Dip kaplama sistemleri birçok kaplama uygulamalarında ve ayrıca fotorezist ve baskılı devre kartı uygulamalarının parçası olan lehim maskesinde kullanılmaktadır.

 

        Teknik Özellikler

·       0-60mm daldırma mesafesi

·       0-200 mm/dk daldırma-çekme hızları

·       Maksimum numune boyutu: 75x50 mm

·       Maksimum numune ağırlığı: 250 g

·       Maksimum fırın sıcaklığı: 200 °C


ATMOSFER KONTROLLÜ KABİN (GLOVEBOX)

Atmosfer kontrollü kabin deney istek formunu indirmek için tıklayınız.

  • Paslanmaz çelikten imal edilen eldivenli kabinler (glovebox) malzeme bilimi, kimya, yarıiletken ve benzeri alanlar için çalışma ortamı sağlamaktadır.

 

  • Kabin içerisinde 1 ppm'den daha düşük su ve oksijen yoğunluğu sağlandığından yapılan deneyler ultra-temiz ve yüksek düzeyde pürifiye gaz (azot) ortamında yürütülebilmektedir.

 

  • Glovebox cihazımız entegre vakum valf kabini, sayaç, vakum flanjı (flange), buhar basıncı kontrol sistemi, otomatik gaz saflık düzeyi, rejenerasyon kontrol sistemi, otomatik alarm ve veri kayıt sistemine sahiptir. 

 

  • Glovebox cihazı ayrıca; nano malzeme, Li-ion batarya malzemesi, güneş pilleri, katalizörler ve metalorganik hazırlama aşamalarında yaygınca kullanılmaktadır.