image/svg+xml
image/svg+xml

Karakterizasyon Laboratuvarı

RIGAKU SmartLabTM X-Işını Diffraktometresi

Marka: Rigaku

Model: SmartLab

XRD cihazı deney istek formunu indirmek için tıklayınız.


X-Işınları Difraktometresi nedir?

-X-ışınları analiz cihazları, numunelerin sabit bir X-ışını kaynağına maruz bırakılarak içeriği hakkında bilgi veren cihazlardır. Bu cihazlarda bir X-ışını kaynağı ve bu kaynağın karşısında ışınları algılayan bir detektör bulunmaktadır. Numune bu ışınların yolu üzerine konulmakta ve malzemeden geçen ışınlar detektör tarafından algılanmaktadır. Amaca ve uygulamaya bağlı olarak kaynak-numune-dedektör geometrisinde araya kolimatör, ikincil hedef, filtre vb. araçlar girebilmektedir.

SmartLab, temel araştırmalardan proses geliştirmesine, materyal üretimine kadar disiplinler arası geniş uygulama alanına sahiptir. Organik filmler, çok katmanlı yarıiletken filmler ve optik aygıtlar, metal ve alaşım nano parçacıklar ve yeni nesil bilgi depolama aygıtları için manyetik filmler örnek uygulama alanları olarak gösterilebilir.

SmartLab bütün X-ışını difraksiyonu ölçümlerini tamamen otomatik bir cihazda birleştirmiştir. Bulk katıların, sıvıların, tozların ve ince filmlerin kullanımına uygun olan bu cihaz bütün kristalin formlarını (perfect, textured, polikristal, disordered ve amorf malzeme) analiz edebilir. SmartLab, Toz X-Işını Difraksiyonu (PXRD), Yüksek Çözünürlüklü X-Işını Difraksiyonu (HRXRD), Grazing Geliş Açılı X-Işını Difraksiyonu (GIXRD), X-Işını Reflektometrisi (XRR) ve Küçük Açı X-Işını Saçılımı (SAXS)  gibi yapısal x-ışını ölçüm yöntemlerinin kullanımını mümkün kılar.

SmartLab cihazı genel ayarlardan numune ölçümü için optik hizalamaya kadar bütün prosesleri otomatikleştiren SmartLab GuidanceTM yazılımını kullanır. Bu yazılımla birlikte gelen ölçüm programlamaları sayesinde farklı ölçüm yöntemleri rahatça kullanılabilir.

SmartLab numune yüzeyinde ve numune yüzeyine dik yüksek çözünürlüklü taramayla birlikte, horizontal numune yerleşimine ve theta/theta gonyometresine sahiptir. Bu geometri kullanıcılara sıvıları da içeren bütün numune türleri için basit, uniform ve stressiz bir numune yerleşimi sağlar. Paralel ve ortagonal doğrultulardaki yüksek çözünürlüklü tarama, in-plane ve out-of-plane ölçümlerindeki cihaz konfigürasyonlarının yeniden hizalanması ve değişimi ihtiyacını ortadan kaldırır.

Dedektör

Laboratuvarımızda bulunan SmartLab yeni nesil bir 1D silikon stripli X-ışını dedektörü olan D/teX Ultra 250 ile donatılmıştır. Bu dedektör, önceki nesil 1D dedektörlere göre ciddi geliştirmeler içermektedir ve performansı elde ettiği başarılarla kanıtlanmıştır. D/teX Ultra 250 oldukça yüksek şiddet değerlerinde veriler elde eder. Bu değerler şekilde görüldüğü gibi sıradan bir sintilatör sayıcıya göre yaklaşık 150 kat daha yüksektir.

SmartLab Teknik Özellikleri

X-ışını tüpü

Maksimum çıkış gücü

3 kW (kullanımdaki tüp 2kW)

Tüp voltajı ve akımı

20-60 kV; 2 - 60 mA (kullanımda 40 kV, 30mA)

Stabilite

10% güç değişimi için ±0.005%

Hedef Metal

Cu

Odak büyüklüğü

0.4 x 12 mm hat/nokta

Radyasyon koruması

Tam güvenlikli kalkan koruma (hata güvenlikli açık/kapalı mekanizmalı)

Gonyometre

Tarama Modu

θs/θd, θs, θd

Gonyometre yarıçapı

300 mm

Minimum adım

0.0001°

Eulerian cradle

χ: -5 to 95°/0.001° adım

φ: -720 to 720°/0.002° adım

Ζ: -4 to 1 mm/0.0005 mm adım

Sample size

Max. 200 mmφ x 6 mm thick (24 mm thick, optional)

Optikler

Geliş optikleri

Ge 2-bounce ve 4-bounce monokromatör, otomatik değişen divergence slit

Alıcı optikler

Otomatik değişen saçılma sliti PSA, Ge 2-bounce analizör, otomatik değişen alıcı slit

Detektör

D/teX Ultra 250


Partikül Boyut Ölçüm Cihazı

   

Partikül Boyut Ölçüm cihazı deney istek formunu indirmek için tıklayınız.

·         Laboratuvarımızda partikül boyut analizi Mastersizer 3000 model cihaz ile yapılmaktadır. 

·         Cihazın çalışma prensibi kısaca; Numune üzerine kırmızı ve mavi lazer ışığı gönderilir. Numuneden yansıyan ve kırılan lazer ışığı dedektörler ile incelenir. Saçılan ışığın açısı ve şiddeti numunenin partikül boyut dağılımını belirler. 

·         Partikül içerisinden geçen lazer ışığının saçılma açısı partikül boyutuna bağlıdır. Partikül boyutu düştükçe saçılma açısı logaritmik olarak artar. Büyük parçacıkların saçılma açıları düşük, saçılan lazer ışığının şiddeti yüksektir. Küçük parçacıklarda ise saçılma açısı yüksek, saçılan lazer ışığının şiddeti düşüktür.

Teknik Özellikler

·      Cihazda toplam 63  dedektör vardır.

·      Boyut aralığı 0.01-3500µm

·      Kırmızı lazer 633nm dalga boyuna sahiptir.

·      Mavi lazer 470nm dalga boyuna sahiptir.

·      Max. Hacim 2400µm dir.

·      Ölçüm tekniği lazer kırım teknolojisidir.

·      Yaş ölçüm yapılır.